конспекти уроків 11 клас



Червоноградський навчально-виховний комплекс№10












Конспект уроку в 11 -А класі на тему:
«Е Хемінгуей. «Старий і море» - повість-притча про людину. Образ Сантьяго. «Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст повісті.»





Підготувала учитель
світової літератури
Сичук М. М.









Червоноград 2013
Тема. Е Хемінгуей - видатний американський письменник. «Старий і море» - повість-притча про людину. Образ Сантьяго. «Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст повісті. Місце Хемінгуея в американській і всесвітній літературі.
Мета:
-        освітня: формувати навчально-пізнавальна компетентність, ознайомити учнів з особистістю і творчістю Хемінгуея, показати повість «Старий і море» як підсумок довгих моральних шукань Е.Хемінгуея, розкрити філософсько-символічну суть твору, визначити його художню своєрідність, дати поняття про «ефект айсберга», показати особливості жанру повісті-притчі;
-         розвиваюча: формувати комунікативну компетентність, сприяти в оволодінні навичками вести навчальний діалог, формувати навички аналізу художнього тексту з використанням цитатного матеріалу, уміння визначати засоби художньої виразності і їх роль, робити узагальнення і висновки;
-         виховна: формувати в учнів компетентність особистісного самовдосконалення, потребу у придбанні знань, толерантність у навчальних взаємодіях, виховувати духовну стійкість, силу волі, гуманістичне ставлення до навколишнього світу.
Обладнання: відеофільм «Творчість Хемінгуея», презентації, опорні схеми до твору, текст твору
Тип уроку: урок дослідження
Людину можна знищити, але її неможливо перемогти
Ернест Хемінгуей

Хід уроку
    I.            Організаційний момент
Вступне слово вчителя
Творчість Е. Хемінгуея протягом десятиліть привертає увагу читачів і критиків. Вони відкривають у ньому все нові й нові риси. Сьогодні і ми маємо нагоду доторкнутися до творчості Е. Хемінгуея.
  ІІ. Робота над темою уроку
      
1(перегляд відеофільму).
Сьогодні ми з’ясуємо, як ставився до людини  Е. Хемінгуей.
 Оголошення теми , мети, епіграфа і плану уроку
уроку
1. (Слайди 1-4)
2. Слово вчителя.
Слід зазначити, що улюбленими героями письменника були мисливці, спортсмени, рибалки, солдати. Усі вони не скаржаться і не чекають співчуття, виявляють мужність і уміють постояти за себе, лишаючись при цьому чесними і шляхетними навіть щодо супротивника
2.(Слайдова презентація «Кодекс честі»)
Найбільшу кількість суперечливих відгуків викликала філософська повість-притча «Старий і море», написана в 1952 році.  У1953 році за цю повість Е. Хемінгуей отримав вищу нагороду США з літератури – премію Пулітцер. А у 1954 році йому присудили Нобелівську премію.(Слайд 6)
У чому ж таємниця повісті?
«Людина – найкращий витвір природи», - так говорив А. де Сент-Екзюпері.
«Весь світ людина прикрашає собою», - стверджував Фірдоусі
Так говорили про людину представники різних народів і поколінь.
Спробуємо розгадати таємницю повісті «Старий і море»
-         Розкрити її високий гуманістичний пафос.
-         Про двобій людини і риби.
-         Про гармонію людини і природи.
-         Про силу чи безсилля людини.
-         Про людську мудрість, чи про людське безумство.
-          Про самотність людини в світі природи і в суспільстві.
Отож, почнемо працювати над повістю «Старий і море», вияснимо спочатку історію її створення  (Індивідуальне повідомлення)
 3.аПовідомлення учня. «Я знаю лише те, що бачив», - стверджував Хемінгуей. Події, описані в повісті, тісно пов’язані з життям Хемінгуея, який добре знав побут простих рибалок і сам частенько виходив в море. Ще в 1930 році письменник під час полювання на велику рибу висловив своєму другу редактору Максу Паркінсу думку про те, що виношує сюжет нового твору, але не береться за нього, оскільки поки що до кінця не зрозумів співвідношення таких великих понять, як людина і природа. У 1936 році письменник опублікував нарис «На голубій хвилі», в якому розповів про випадок на морі, коли старий рибалка зловив великого марліна, але не зміг захистити його від морських хижаків, тому плакав, як дитина, і майже збожеволів від втрати і образи.
Півтора десятка років потому Хемінгуей, живучи на Кубі, близько познайомився із рибальськими сім’ями, зрозумів те співвідношення речей, про яке замислювався сам. Письменнику хотілося передати читачам такий досвід, який ніхто ніколи не передавав.
Хемінгуей знайшов по-справжньому позитивного героя, якому ніколи не були властиві ні внутрішні рефлексії (емоційне осмислення власних переживань, роздуми над динамікою власного стану), ні бажання втекти від трагічного світу. У старого рибалки обличчя пооране зморшками, долоні посічені морем і працею, але збереглися могутні плечі, веселі очі людини, що не скоряється, і повне надії на майбутнє серце.
Цікаво знати.
(інформація взята з газети "Україна молода” від 15.01.2002 р.)

У неділю 13-го січня 2002 року в невеликому рибальському селі Кохімар помер 104-річний кубинський капітан Грегоріо Фуентес, який надихнув колись Ернеста Хемінгуея на написання його геніального оповідання "Старий і море”.  Фуентес, який народився у позаминулому столітті – 11 липня 1897 року, був наприкінці 30-х капітаном Хемінгуеєвого човна "Пілар”, саме тоді американський письменник жив на Карибських островах. Грегоріота. Ернест дуже дружили, а старий не тільки приглядав за човном Хемінгуея, а й готував його найулюбленіші коктейлі.  Портрет  цього чоловіка ви можете побачити у ваших підручниках на стор 216
Вчитель. А зараз послухаємо дайджест повісті «Старий і море» (короткий зміст) (Випереджальне домашнє завдання)
3.б Дайджест повісті Е.Хемінгуея "Старий і море"
    Уже 85 днів старий рибалка безрезультатно намагається зловити велику рибу. Удача відвернулася від нього, тим більше що рибалити доводиться одному, без хлопчика, який раніше допомагав йому. Але старий не здається і продовжує свою справу. Завзятість винагороджено: гігантський марлін взяв його приманку. Три дні триває поєдинок старого з довгоочікуваною великою рибою. Він здобув перемогу: рибу вдалося загарпунити і убити. Тепер належить доставити її додому. Під час зворотного шляху на човен з прив'язаним до неї марліном нападають акули. Старий мужньо бореться з ними, але що він може зробити сам зі зграєю стерв'ятників?! Акули залишають від прекрасної риби тільки скелет. Старий, знесилений боротьбою, але не зломлений, повертається додому ні з чим. Хлопчик втішає його й говорить, що вони знову будуть рибалити разом.
3 в  Жанрові особливості твору (Слайд7) записи в зошиті літературознавчих термінів
Ознаки притчі  (Слайд 8)
В повісті «Старий і море» можна виділити два плани:
-         Конкретний – розповідь про пригоду із життя старого рибалки;
-         Філософський – розповідь про людину, сенс її буття і долю у світі.
«Старий і море» має філософсько-символічний зміст, автор порушує загальнолюдські проблеми: як треба жити,. як бути людиною, як ставитися до природи; як знайти свій сенс буття, як сприймати поразки.
Твір має повчальний характер, Хемінгуей утверджує високі гуманістичні ідеї, важливі для всього людства.
Найважливіше - ховає у підтексті — внутрішній додатковий зміст, висловлення почуття думки, які вкладаються в текст. Це «ефект айсберга», розрахунок на домисел читача.
Е. Хемінгуей говорив:«Літературна творчість нагадує мені айсберг. Видно лише сьому частину того, що знаходиться у воді».(Слайд9)
3.г Проблематика повісті (Індивідуальні дослідження)
ЛЮДИНА І ПРИР0ДА  (Слайд 10)
Герой повісті «Старий і море» не шукає порятунку в природі, він належить до неї. Старий не тільки проживає довге життя в єднанні з природою, з морем - він частина цього світу при­роди. Сантьяго любив летючих риб — то були його найперші друзі в океані, а от птахів жалів, особливо малих і тендітних морських ластівок.
Про море старий думав, як про жінку, про живу істоту, що може і подарувати велику ласку, й позбавити її. Йому було жаль і гігантських морських черепах, серце яких б'ється ще кілька годин потому, як їх заб'ють. Він жаліє і захоплюється вели­кою рибою, що була у нього на гачку, називає її чудовою, не­звичайною, любить її й поважає. Логічна схема відображає суть цієї проблеми.
Дійсно, людина — частина природи. І всі вони — птахи, че­репахи, риби — її брати і сестри. А що їм може протиставити людина? Лише єдину зброю — волю та розум. Так вважає Сан­тьяго і доходить висновку, що «людина — доволі нікчемна істота проти дужих птахів і звірів». Чому він так сказав? Мабуть, через те глобальне розуміння людяності, яке здатне було обійняти все достойне і прекрасне в житті.


ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО (Слайд11)
Сантьяго живе серед людей. Він старий, але все ще ходить у море. Це справа його життя, його покликання. І риба йому по­трібна лише для того, щоб вижити, причому для Сантьяго битися за рибу — значить битися і за своє місце в людському суспіль­стві, яке не визнає невдах, адже вже пішов слух про те, що його човен «нещасливий», оскільки вісімдесят чотири дні він виходив у море і не піймав жодної рибини. Вітрило його човна було пола­тане мішковиною і «скидалося на прапор безнадійної поразки». Та і сам старий думає про те, що йому не щастить останнім часом. Але розраховувати він повинен лише на себе: «Воно-то й добре мати талан. Та краще бути справним. Тоді щастя не захопить тебе зненацька». Турбується про старого лише хлопчик Манолін. Проте старий думає про людей, які чекають його на березі.
Добре: «Сподіваюся, там за мене не дуже тривожаться. Власне, тривожитися буде тільки хлопець. Одначе я певен, що він вірить у мене. Тривожитимуться старші рибалки. Та й інші теж. Люди в Нашому селищі добрі».
З опорної схеми, видно, що Сантьяго — частина людського суспільства, яке штовхає людей на постійну боротьбу за існу­вання і на самотність.
У повісті-притчі Хемінгуей порушує проблеми, які хвилювали і старого, і автора, і все суспільство: про вірність обов'язку, ви­соку майстерність, життєве покликання тощо.

ЛЮДИНА І ВСЕСВІТ (Слайд12)
Місяць, сонце, зорі — вони для старого його далекі друзі, любі брати й сестри. Вони — як люди: і відпочивають так, як люди, просто сплять. Сантьяго залишився один у безмежному світовому просторі. «Людина й океан — вони друзі, і вітер нам усе-таки друг, і небо, і хмари», їх так розумів Сантьяго, умів читати по них погоду. І чи не найбільшим визнанням величі всесвіту є слова старого рибалки про те, що «все-таки добре, що нам не треба замірятися вбити сонце, місяць чи зорі. Досить і того, що ми живемо біля моря і вбиваємо своїх щирих бра­тів». У ході розповіді відтворюється логічна схема, що відобра­жає цю проблему.
Так неосвічений рибалка відчуває свій зв'язок із цілим сві­том, У душі поет, він одухотворяє все, що його оточує, і тися­чами невидимих ниток зв'язує його з небом, зорями, космосом, з усім, що існує вічно. У праці — боротьбі з незвичайною рибою, акулами, в перемозі над тілесними недугами — розкривається мужній характер старого.
                                                  
Підсумок вчителя (Слайд 13)Отже, в повісті порушені такі важливі проблеми, як стосунки людини і природи, людини і суспільства, людини і всесвіту, а також проблеми життєвих поразок і перемог особистості (Запис в зошитах)
3.д Незвичайність героя Сантьяго.(Слайди 14 -16)
(у процесі бесіди складається таблиця)
Сантьяго називає себе «незвичайним» старим. Що було "незвичайного" в його житті, вигляді, поведінці?
·        Знайдіть опис зовнішності рибалки. Яка деталь була «незвичайною» в портреті? З'ясуйте її роль для характеристики героя.
·        Які епітети розкривають надзвичайну силу старого?,
·        Як жив старий Сантьято? Що для нього було важливим у житті?
·        Як він ставився до моря і як сприймали море інші рибалки?
·        Розкрийте ставлення Сантьяго до невдач. Чи відчував він себе переможеним?
Для чого Старий хотів спіймати велику рибу? Порівняйте його ставлення до риболовлі з позиції інших рибалок.
·        Що ще робив старий не так, як інші?
·       Чому Сайтьяго розмовляв у морі, хоча рибалки вважали, що розмовляти в морі не можна?     
·       Як розкриваються «незвичайні» якості Сантьяго під час двобою з великою рибою?
·       Як він сприймає небезпеку з боку акул? Чому він не полишив велику рибу, щоб врятуватись самому? Як ви думаєте, як би вчинили інші рибалки?
·       Які сни бачив старий рибалка? Як це розкриває внутрішній світ Сантьяго?
·        Схарактеризуйте ставлення старого до природи, до тварин у зіставленні з іншими рибалками його селища.
3е Образи-символи в повісті
З‘єднайте стрілками першу і другу колонки слайда (Слайди 10-20)
-          В чому полягає символічний сенс сутички старого з рибою? (Драматичне протистояння людини і природи)
 Слово вчителя
Роль описів природи у повісті.
(У творі багато описів природи. Хемінгуей є неперевершеним майстром пейзажу. Пейзаж у нього має не тільки суто природне значення, а й пси­хологічне (розкриття внутрішнього світу людини), й філо­софське (розкриття філософських проблем: людина і природа, гармонія і мудрість природи та ін.), символічне (втілення пев­них ідей, які виражають сутність окремих явищ, наприклад: море — не тільки водна стихія, а й символ, бурхливого життя; акули — не тільки хижі тварини, а й символ зла, життєвих випробувань; риба — не тільки засіб для існування рибалки, а й символ його вдачі, призначення в житті тощо).

 «Старий і море» модерністський твір.
 «Старий і море» — це перш за все твір про людину, про її не­повторний внутрішній світ, її унікальність, її особисті переживання. Але це також і твір про природу і про все людство.
Е. Хемінгуей відзначав, що в повісті «Старийі море» він хотів розповісти історію реального старого рибалки і його життя. Автор зустрічався з багатьма рибалками, тому образ Сантьяго має реаль­них прототипів. Однак, хоча тут і відображається певною мірою реальне життя, але «Старий і море» — модерністський твір.
     Хемінгуей побудував свою повість на системі мотивів, які по­стійно повторюються в оповіді, переплітаються і взаємодіють. Серед; роздумів про рибу і їжу старому приходить думка, над­звичайно важлива для розуміння образу рибалки: «не можна, щоб людина доживала віку в самотині»,— думав він. Але нічого не вдієш. Що ж означає зауваження старого про невідворотність самотини в старості? Старий неодноразово повторює слова «сам — один, самотина, самотній».
-         Які ще мотиви постійно повторюються в творі? (Мотив бейсболу, хлопчика, самотності, риби)
         ІІІ Рефлексія
1. А зараз створіть сенкан. На це завдання ви отримуєте 2 хвилини, а потім представляєте свої варіанти класу. Орієнтовний приклад.
1. Сантьяго.
2. Цілеспрямований, наполегливий.
3. Прагне, мріє, досягає.
4. Людина, яку знищити неможливо.
5. Старий.
Теми сенканів: Море, Хлопчик, Акули
2. Літературний диктант (Слайди 22-23)
Домашнє завдання Стор. 209 - 224

Немає коментарів:

Дописати коментар