Конспекти уроків 10 клас



Тема: О. де Бальзак. Романтичні й реалістичні риси неоднозначного образу «філософа та скнари» Гобсека
Мета: допомогти учням усвідомити значення й художні особливості образу Гобсека; розвивати навички аналізування художніх образів, уміння зіставляти літературу й життя, висловлювати та обґрунтовувати свої думки; сприяти формуванню справжніх цінностей, філософського ставлення до життєвих проблем
Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього; картки із завданнями.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності.
      Образ скнари — це мандрівний образ у світовій літературі: Шейлок у Шекспіра, скнара у Мольєра, скупий лицар у Пушкіна та ін. Образ скупердяя переходить від епохи до епохи, з однієї країни до іншої, маючи певні спільні «родові» риси. А який же лихвар у Бальзака? Про це йтиметься сьогодні на уроці.
III. Оголошення теми й мети уроку
IV. Актуалізація опорних знань
      Літературний диктант (кожна правильна відповідь — 1 бал)
1. Чому Дервіль став близьким другом віконтеси де Гранльє? (Допоміг їй повернути маєтки.)
2. Завдяки чому Дервіль потоваришував із Гобсеком? (Сусідству й розсудливій поведінці)
3. До кого Гобсек вирішив з’явитися «як месник, як докори сумління»? (До графині)
4. Яку суму податків сплачує мільйонер Гобсек і пишається цим? (Сім франків)
5. Чому Гобсек любив бруднити килими в багатих будинках? (Щоб дати відчути пазурі
     Неминучості)
6. Що Дервіль позичав у Гобсека і для чого? (Гроші на купівлю адвокатської контори)
7. Хто є дружиною Дервіля? (Фанні Мальво)
8. Яку справу доручив граф де Ресто Гобсекові та Дервілю? (Передати його майно синові)
9. Що вразило Дервіля в помешканні Гобсека? (Багатство, що гнило.)
10. Кому заповів своє багатство Гобсек? (Дочці своєї небоги)
11. Про що думав в останні години Гобсек, що радив Дервілеві? (Як і де вигідніше продати
       товари, що були в його домі.)
12. Чому віконтеса де Гранльє віддавала перевагу під час обрання нареченого для Камілли?
      (Честі та родовитості)
V. Формування вмінь та навичок
         1. Ім’я головного героя повісті Бальзака — Гобсек — не є випадковим. Воно означає те, що є сутністю героя — «живоглот», «глитай», «сухоглот», і розуміти це можна так: Гобсек поглинав, збирав золото, а золото поглинало його.
         2. Пошуково-дослідницька робота в групах.
Спостереження над текстом та образом героя (завдання на картках для груп у класі)
        I          група. Знаходить у тексті портрет Гобсека і відповідає на запитання:
♦ Яким постає перед читачем цей герой?
♦ Які кольори та відтінки використовує автор у змалюванні зо¬внішності героя? Чому?
♦ З чим порівнюється зовнішність Гобсека? Чому?
♦ Які деталі портрета героя є визначальними?
♦ Як такий опис характеризує героя, показує ставлення до нього автора?
       II         група. Знаходить опис помешкання Гобсека, відповідає на запитання:
♦ На яких деталях помешкання зосереджується увага читача? Чому?
♦ Чи можна за описом житла визначити рівень статків героя, його характер, ставлення до
    нього автора?
♦ Про що свідчить опис квартири Гобсека після того, як його не стало?
      III         група. Знаходить згадки у тексті про родинні взаємини і від¬повідає на запитання:
♦ Що ми знаємо про родину Гобсека?
♦ Чи має він родичів? Як до них ставиться?
·        Як це його характеризує?
• Чому Гобсек заповідав своє багатство далекій родичці?
      IV         група. Знаходить у тексті рядки, що висвітлюють характер Гобсека, і відповідає на запитання:
• Як лихвар ставився до своїх клієнтів?
• У чому Гобсек знаходив задоволення?
• Як Гобсек ставився до більшості аристократів? Чому?
• Чому Гобсек інакше поставився до Дервіля й Фанні Мальво? Про що це свідчить?
• З чого видно, що в головному герої «співіснують двоє людей: скнара і філософ, створіння нице і створіння шляхетне»?
       V         група. Досліджує життєву філософію Гобсека і коментує висловлювання:
• «Що таке життя? Машина, яку приводять у рух гроші»;
• «Влада і втіха — хіба не основи нашого нового суспільного ладу?»;
• «Я досить багатий, щоб купувати людську совість»;
• «У золоті зосереджені всі сили людства»;
• «Найтривкіше марнославство — це наше “я”»;
• «Щастя або в сильних емоціях, які підточують наше життя, або в розмірених заняттях»;
• «Краще самому утискувати, ніж дозволяти, щоб тебе утискували інші»;
• «Я володію світом. а світ не має наді мною ані найменшої влади»;
• «Я читаю в серцях, від мене ніщо не сховається».
     3. Презентація пошуково-дослідницької роботи у групах
     4.  Міні-диспут «Багатство, золото в житті героїв Бальзака  і в нашому житті»

VI. Домашнє завдання
     Для всіх: скласти усний (або письмовий) твір за темою диспуту «Багатство, золото в житті героїв Бальзака і в нашому житті».
     Індивідуальне: підготувати повідомлення про життя та творчість Гі де Мопассана.

VII. Підбиття підсумків уроку
        Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
• Найбільше мені сподобалося (запам’яталося).
• Я хотів (-ла) би з’ясувати.
• Гобсек — це.











Немає коментарів:

Дописати коментар